Hafize Gaye Erkan 1982 yılında doğdu. Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra eğitimine Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etti. Rekor bir puanla Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne giren ve Princeton Üniversitesi tarihinde doktorasını sadece bir yılda tamamlayarak bu alanda bir ilke imza atan ilk öğrenci oldu.

2016 yılında “Turk of America” dergisinin özel bir sayısında, San Francisco’daki Silikon Vadisi’nden New York’taki finans sektörüne, spor ve sanattan film endüstrisine kadar çeşitli alanlarda etkili olan ABD’deki en etkili 40 Türk birey arasında yer aldı. Listede en üst sıraya ise 60 milyar dolarlık aktif büyüklüğe sahip First Republic Bank’ın üst düzey yöneticisi Hafize Gaye Erkan yerleştirildi.

Mart 2022’de Fortune 500 şirketi Marsh McLennan’ın Yönetim Kurulu’na katılan Erkan, 2019’dan 2021’de LVMH tarafından satın alınmasına kadar Tiffany & Co.’nun Yönetim Kurulu’nda görev yaptı. Ayrıca Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi’nde de uzmanlık sağlamaktadır.

Yaklaşık sekiz yıl süren First Republic Bank’taki görev süresi boyunca, Hafize Gaye Erkan İcra Kurulu Eş Başkanı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu gibi önemli pozisyonlarda bulundu.